Menu

Uprawa tuji

19 czerwca, 2017 - gatunki
Uprawa tuji

Uprawa tuji

Uprawa tuji, mimo iż nie mają one wygórowanych wymagań warunkowych wymaga spełnienia niektórych warunków i odrobiny pracy. Poniżej kilka podstawowych porad odnośnie uprawy tuji.

Jeśli chcemy żeby tuja nam urosła piękna i dorodna potrzeba nam słonecznego lub pół cienistego miejsca.

uprawa tuji

„Na początek warto podkreślić, że każdy gatunek tui ma inne wymagania, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z preferencjami wybranej odmiany. Żywotniki potrzebują stanowisk słonecznych bądź lekko półcienistych, jednak nie każdy gatunek krzewu iglastego toleruje półcień. W przypadku gleby, thuje uchodzą za wyjątkowo wyrozumiałe, jednak najbardziej preferowaną jest ziemia żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Należy też zwrócić uwagę, by tuje miały dostateczną wilgotność, gdyż nie znoszą suszy. W przypadku zbyt suchego podłoża, krzewy ozdobne i drzewa iglaste mogą utracić barwę swych liści, a nawet całkowicie je stracić.”

źródło: https://krzewyozdobne.net/pol_m_Drzewa-iglaste-i-krzewy_Tuja-thuja-3169.html

Należy unikać sadzenia tui w miejscach zacienionych, ponieważ w cieniu rosną one bardzo słabo.
Aby tuja nie zrzuciła zbrązowiałych łusek należy zadbać alby gleba była bogata w składniki pokarmowe, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna.

 

Sadzenie tuji

W zależności od formy kupionej sadzonki tuje można sadzić nawet przez cały sezon ogrodowy, czyli od wiosny do jesieni. Aby cieszyć się pięknem naszego żywotnika należy w czasie suszy podlewać go raz w tygodniu, uważając przy tym, aby nie zraszać pędów. Warto też zapamiętać, że czas jesienny powinien być przeznaczony na obfite nawadnianie przed zimą. Jeśli planujemy nawozić naszą roślinę należy to uczynić po raz pierwszy już w maju, a ponownie na początku lipca. Aby ułatwić przetrwanie ciężkiego czasu zimowego jesienią warto użyć nawozu bogatego w związku fosfory i wapnia. Kilkucentymetrowa warstwa kory sosnowej pomoże ograniczyć parowanie wody i rozwój chwastów, a zimą ochroni przez niską temperaturą. Jeśli zaś chodzi o zimowanie to najbardziej, bo w pełni mrozoodporne, są tuje olbrzymie, zaś najbardziej wrażliwe są odmiany żywotnika wschodniego, którego młode okazy należy okrywać agrowłókniną. Wszystkie te gatunki i odmiany spotykamy niemal codziennie na swojej drodze i być może teraz zaczniemy się im nieco uważniej przyglądać, a może i sami postanowimy je hodować posiadając minimum wiedzy na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *